WWDC 2021’DE NELER VAR?

Geçtiğimiz yılda da olduğu gibi bu sene de WWDC (Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı) çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. 7 Haziran itibari ile başlayan konferans, yaklaşık 4 gün boyunca devam edecek. COVID-19 salgınından önce konferans Kaliforniya eyaletinde gerçekleştiriliyordu. Etkinliğin ana konularını bu yıl Apple Health, WatchOS, iOS, Apple Cüzdan ve gizlilik iyileştirmeleri oluşturuyor.

2021 Etkinliğinde Neler Bekleniyordu?

WWDC’de konuşulması beklenen en önemli konuların başında iOS 15 geliyordu. iOS’un özellikle bildirim kısmıyla ilgili yenilikler başta olmak üzere birçok yeni özellik kazanacağı öngörülüyordu.

Beklenen bir diğer ürün de iPadOS 15. iPadOS kısıtlamaları nedeniyle yeni iPad Pro modelleri, performans konusunda potansiyeline ulaşamıyordu. Yeni ürünün çıkışı ile beraber bu problemin çözümü bekleniyordu.

WWDC’de watchOS 8’in de tanıtılması beklenenler arasındaydı. Harita içi navigasyon ve ekran modundaki değişiklikler bir süredir bekleniyordu. Ayrıca macOS 12’nin de tanıtılması beklense de ne gibi değişiklikler olacağı bilinmiyordu.

WWDC 2021’de Neler Tanıtıldı?

Apple heyecanla beklenen WWDC 2021'e başladı. Etkinlik dün oldukça yoğun geçti. İşletim sistemleri sonbaharda herkesin erişimine sunulacak. Ayrıca yeni özelliklerin, en erken denemek isteyenler için Temmuz’da genel beta olarak herkesin kullanımına sunulacağı belirtildi. Şimdi konferans konu başlıklarına göz atalım:

Gizlilik İyileştirmeleri

Apple bu konferansta bir dizi gizlilik güncellemesi duyurdu. Bunların başında iPhone ve Mac’in Mail uygulaması geliyor. Artık Mail uygulaması, sizi eposta yolu ile takip etmek isteyenler ile mücadele edecek. Örneğin pazarlama epostaları, genellikle onlara tıkladığınızda size ait bilgileri toplamak için kullanılan resimler içerebiliyor. Apple artık bunlarla mücadele edeceğini duyurmuş oldu. Artık bir epostayı açtığınızda IP adresiniz gizli kalacak.

Gizlilik hakkında bir diğer harika gelişme de uygulamaların artık verilerimizi ne amaçla kullandığını öğrenebilecek olmamız. Apple, Ayarlar kısmına artık Uygulama Gizliliği Raporu adında bir bölüm ekleyecek. Bu raporda uygulamaların fotoğraflarınızı, kameranızı, konumunuzu ve mikrofonunuzu ne sıklıkla kullandığı ayan beyan görünecek. Ayrıca uygulamaların bilgilerinizi paylaştığı tüm üçüncü taraf alan adlarına erişebileceksiniz! Bu sayede artık Whatsapp ve Facebook ile ilgili bitmek bilmeyen gizlilik tartışmaları sonuca varacak gibi görünüyor.

Son olarak da ücretli iCloud aboneliğinin yeni adı iCloud Pro olacak ve cihazınızdan gelen- giden trafiği gizleyen Private Relay isminde bir hizmet gelecek. Bu sayede artık internet sağlayıcınızın da sizin gizliliğinize müdahalesi engellenecek. Bu özellik VPN’lere benzer şekilde olacak ama çift kör koruma ile tasarlanacak. Yani Apple bile sizin ne yaptığınızdan haberdar olmayacak.

iOS Pandemiye Uygun Hale Getiriliyor!

FaceTime, bir seneyi aşkın süredir salgın süreci içerisinde kullanımı inanılmaz artan Zoom uygulamasına benzer özellikler ekliyor. Bu özellikler arasında arka plan bulanıklaştırma, SharePlay adlı yeni bir özellik ile arkadaşlarınızla eş zamanlı aynı televizyonu izleme, aynı müziği dinleme ve ekranınızı paylaşma gibi pandemide özlenen aktiviteleri içeren bir dizi yeni özellik geliyor.

Apple, Focus olarak adlandırılan yeni bir özellik ile günlük hayatın farklı bölümleri için özelleştirebileceğiniz “rahatsız etmeyin” özelliğine benzer bir yenilik getiriyor. Sizin kimin, neye erişmesini sağlayacağınız bu özelliği iş veya spor gibi yoğun zamanlarınızda aktifleştirebileceksiniz. Çalışırken sadece iş arkadaşlarınızın sizinle iletişim kurmasına izin verecek, tatildeyken de sizi rahatsız etmemelerini sağlayabileceksiniz.

iOS Sağlık’taki Gelişmeler…

iOS sağlık uygulaması ve Apple Watch bir süredir ne kadar yürüyüp yürümediğiniz, regl döngüleriniz, laboratuvar ve kalp sonuçlarınız gibi bir dizi bilgiyi tutuyordu. Şimdi ise Apple bu bilgileri hatırlatıcıya dönüştürüp doktorunuzla paylaşabilmenizin yeni yollarını buldu. Bu son özellik ile artık Apple, risk altındaki anne, baba, çocuk ve eş gibi yakınlarınızın sağlığını uzaktan takip etme imkânı sağlıyor. Buna ek olarak Apple, günlük aktivitelerinizi birbiri ile kıyaslayıp kalp atışınız veya uyku düzeninizde büyük değişimler olduğu takdirde size uyarabilecek. Tabii tüm bu seçenekler sizin izniniz dahilinde gerçekleştirilecek.

Apple hareket sensörlerine de yeni özellikler ekliyor. Mevcut düşmeyi algılama sensörü haricinde, daha fazla hareket sensörü geliyor. Nasıl yürüdüğünüzü izleyip dengesizlik veya düşüş gibi belirtileri tespit edecek ardından önerilerde bulunacak.

Apple Cüzdan’lar İçin Kimlik Kartı Oluşturulacak!

Apple Cüzdan artık ehliyet gibi resmi devlet kimliğini tarayabilir ve kaydedebilir olacak! Kimliğiniz şifreleniyor ve Apple Pay tarafından kullanılan iPhone donanımının aynı parçasına ekleniyor. İlk olarak havalimanlarındaki güvenlik noktalarında bu özellikten faydalanabilmeniz için Apple Ulaştırma Güvenliği İdaresi ile görüşmeler yapıyor. Bu özelliğin ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri için geçerli olması bekleniyor. Bize gelişi biraz daha zaman alabilir.

iPhone, anahtarları da dijital boyuta taşıma noktasında adımlar atıyor. Geçtiğimiz yaz araba anahtarları tanıtılmıştı. Şimdi ise ev, otel odası, ofis gibi yerlerin kilidini açmak için Cüzdan uygulamasına kullanma yeteneği ekleniyor. Yalnızca uyumlu akıllı kilitler ile çalışacağını not düşelim.

Yeni MacBook Yok!

Apple hayranlarının uzun süredir beklediği MacBook Pro duyurulmadı. Mac, geçen seneye kıyasla daha az güncelleme aldı. Yeni güncelleme ile eğer iPad’ın yanında bir Mac kullanıyorsanız Mac’ın faresini yakınlaştırıp iPad’i kullanmaya başlayabileceksiniz. İki cihaz arasında dosyaları kolayca sürükleyip bırakabileceksiniz. Aynı zamanda tablette kolayca arama yapmak için bilgisayarınızın klavyesini kullanabileceksiniz. Evrensel Kontrol olarak adlandırılan bu sistem birden fazla Mac ve ikiden fazla cihaz arasında çalışabiliyor. Artık iPad için ekstra bir klavye veya fare satın almanıza gerek yok.

Fotoğraftaki Yazılara Ulaşmak Daha Kolay!

Dün akşam konferansta ilgi çekici bir başka özellik daha tanıtıldı. Örneğin, bir arkadaşınız gittiği restorandan bir fotoğraf paylaştı ve arkada restoranın ismi yazıyor. Fotoğrafta restoranın ismine basılı tutarak onu metin olarak seçebiliyor hatta “haritada göster” seçeneğiyle haritadan yerine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Haritalara İyileştirme Geliyor!

Artık Hava durumu Haritasını tam ekran görebilecek ve çevre şehirlerdeki yağış durumunu kontrol edebileceksiniz. Bunun yanı sıra Apple Harita’ya Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin yanı sıra Avusturalya ve İtalya gibi yeni ülkelerin detaylı haritası eklenecek. Bu özellik sayesinde bu ülkelerdeki meşhur köprüler ve gökdelenler gibi yapıları üç boyutlu görebileceksiniz ve bunlar her anlamda daha detaylandırılmış olarak karşınıza çıkacak. Apple bu özelliği konferansta “Interactive Globe” olarak adlandırmıştı.

Anılarınızı Müzikler ile Birleştirebileceksiniz…

Artık Apple Müzik’ten seçtiğiniz herhangi bir şarkı ile galerinizdeki anılarınızı eşleştirip istediğiniz şarkıya özel kişiselleştirilmiş videolar oluşturabileceksiniz. Hatta bu anıları “Memory Mix” olarak kaydedip istediğinizde favori şarkılarınız eşliğinde izleyebileceksiniz.

Tüm bu gelişmeler şimdiden oldukça heyecan uyandırıyor. Yeni gelişmelerde yine görüşmek dileğiyle.

Keynote’un özetine şu linkten erişebilirsiniz.

WWDC’de gelişmeler yaşandıkça sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 😊

Twitter | Instagram | Facebook

Yazıyı oluştururken kullandığımız referanslara göz atabilirsiniz.

Awarded technology company specialized in fintech and e-commerce.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store