WWDC (Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı), Apple tarafından her sene düzenlenen bir bilgi teknolojisi konferansına verilen isimdir. Konferans, her yıl Kaliforniya eyaletinde, dünyanın her yerinden gelen yazılım geliştiricilerinin katılımı ile gerçekleştirilir. COVID-19 güvenlik kısıtlamaları sebebi ile WWDC 2020 (22–26 Haziran) çevrim içi gerçekleştirilmişti. WWDC 2021 (7–11 Haziran) konferansı da çevrim içi gerçekleştiriliyor. Etkinliğin ana konularını MacOS, iOS, TvOS ve WatchOS gibi yazılımlar oluşturuyor.

WWDC’nin geçmişi, 1983’te Apple Basic’in tanıtılmasına kadar dayanır. Bu tarihte konferansın adı, Apple Bağımsız Yazılım Geliştiricileri Konferansı’ydı. 1987’den sonra konferans Santa Clara’da düzenlendi. 15 sene sonrasında ise konferans San Francisco’ya taşındı. Son konferans olan WWDC 2021 ise COVID-19 kısıtlamaları sebebi ile çevrim içi gerçekleştiriliyor.

WWDC Organizasyonları Nasıl?

WWDC her sene haziran ayında düzenlenir. Konferans açılış konuşması ile başlar. Ardından sunum oturumları, bire bir laboratuvar çalışmaları, özel buluşmalar ve etkinlikler ile devam eder.

Konferans artık Tim Cook ve ekibi ile başlıyor. Etkinlikler 4 gün boyunca devam ediyor. 1998’den istifasına kadar Steve Jobs açılış konuşmalarını gerçekleştirirdi ve bu konuşmalar medyada Stevenotes olarak adlandırılmaktaydı.

Sunumların kapsamı yazılım ile sınırlı değildir. Tasarım ve diğer konuları da kapsar ve bu sunumların neredeyse tamamı Apple çalışanları tarafından gerçekleştirilir. Canlı olarak yapılan bu sunumlar Apple Developer web sitesinde, iOS ve tvOS uygulamalarından ve Apple’ın resmi Youtube kanalından takip edilebilir.

Apple popüler ürünlerinin tanıtımlarını bu konferanslarda yapmaya başladıkça, WWDC daha da çok popüler oldu. 2000 senesinde etkinliğe 3600 kişi katılmıştı. 2018’de ise 6000 kişi katılım gösterdi. Son iki senedir de çevrim içi gerçekleşmesi sebebi ile katılımlar bir hayli arttı.

WWDC’de öğle aralarında da oturumlar düzenlenir. Genelde, öğle yemeği oturumları konuk konuşmacılar tarafından verilmektedir. Bu konuşmacılar bilim ve teknolojide uzman isimlerden oluşur. Ayrıca bu oturumlar ne kaydedilir ne de yayınlanır.

Laboratuvarlar ise hafta boyunca devam eder ve Apple mühendisleri, geliştiriciler ile bire bir ilgilenirler. Ayrıca geliştiriciler randevu alarak kullanıcı ara yüz tasarımı ve kullanılabilirlik konularında uzman kişilerin fikirlerinden faydalanabilirler.

Apple, ayrıca, konferans sırasında çeşitli gruplar için sosyal buluşmalar organize eder. Bu gruplardan bazılarını teknoloji ile ilgilenen kadın geliştiriciler veya makine öğrenimi ile ilgilenenler oluşturabilir.

Katılım Koşulları Neler?

Pandemiden önce düzenlenen konferanslarda, katılım için bilet gerekliydi. Bu biletlerin fiyatı 1,599 $ ediyordu. Biletler çevrim içi çekiliş yolu ile elde ediliyordu. Ayrıca hem öğrenciler hem de STEM organizasyonu yetkilileri için burslar mevcuttu. Katılımcılar 13 yaşından büyük olmak ve bir Apple Developer programının üyesi olmak zorundaydılar.

WWDC Scholarship Neleri Kapsıyor?

WWDC Bursu tabii ki yalnızca katılım ile sınırlı kalmıyor. Apple konferans bileti dışında katılımcılarına ABD’de konaklama ve bir yıllık Apple geliştirici lisansı gibi müthiş fırsatlar sağlıyor. 😍

Ayrıca, tek etkinlik WWDC olmuyor. Apple, burs sahiplerine özel Scholarship Kickoff etkinliği organize ediyor. Tim Cook veya iJustine gibi sürpriz isimlerin de zaman zaman yer aldığı bu organizasyon, konferanstan bir gün önce gerçekleştiriliyor ve üst düzey Apple yöneticileri ve birbirinden farklı alanlardan Apple mühendisleri ile konuşma fırsatı yakalıyorsunuz!

Nasıl Başvurabilirim?

Başvuru için temelde atman gereken üç adım mevcut.

  • Öncelikle yaratıcılığını konuşturacağın bir Swift Playgrounds projesi hazırla!
  • Ardından kendini ve projeni tanıtıp hakkındaki soruları düzgünce cevapla!
  • Üçüncü aşamada da projeni değerlendirilmek üzere Apple’a yolla!

Burs programı mart ayının ortalarına doğru duyurulur. Takipte kalıp kaçırmaman önemli. Başvurmak için iki hafta süre oluyor. Devamında Apple tüm başvuruları tek tek değerlendirmeye alıyor. Değerlendirmeler yaklaşık üç hafta sürüyor. Başvurucu sonucunu içeren bir eposta gönderiliyor.

Bizi daha yakından takip etmek için tüm sosyal medya hesaplarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz. 👇

Twitter | Instagram | Facebook

Referans Listesi

Awarded technology company specialized in fintech and e-commerce.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store